How much would you say one, on average, spends for LSATprep?
Posted: Mon Jul 09, 2012 3:32 pm
Same as aboveeee - looking for ballpark figures of course. Whoops - sorry, I should have clarified: I meant monetarily lol
Law School Discussion Forums
https://www.top-law-schools.com/forums/
https://www.top-law-schools.com/forums/viewtopic.php?f=6&t=188862
Torrenting LSAT tests is not a particularly cost effective endeavor. Each test can be bought normally for like $3 right? http://www.amazon.com/10-Actual-Officia ... 0979305047Systematic1 wrote:I've spent about $750, and I'm not even taking a prep course. So I'd say average should be a little higher maybe $1k, assuming most people do in fact take a prep course.
edit: Then again, a lot of people just d/l prep materials illegally. It's almost too easy, all you have to do is type in "LSAT Torrent" on Google and you can get access to thousands of dollars worth of materials. I couldn't bring myself to do that though, especially since I give my GF shit for even d/ling a song illegally.
Yeah, you're assuming people don't have a free way to print them/that they aren't printing them at home.admisionquestion wrote:Torrenting LSAT tests is not a particularly cost effective endeavor. Each test can be bought normally for like $3 right? http://www.amazon.com/10-Actual-Officia ... 0979305047Systematic1 wrote:I've spent about $750, and I'm not even taking a prep course. So I'd say average should be a little higher maybe $1k, assuming most people do in fact take a prep course.
edit: Then again, a lot of people just d/l prep materials illegally. It's almost too easy, all you have to do is type in "LSAT Torrent" on Google and you can get access to thousands of dollars worth of materials. I couldn't bring myself to do that though, especially since I give my GF shit for even d/ling a song illegally.
well to D/L and Print your talking 50*.05 or 3 bucks a pop. assuming u can print for 5 cents a page.
Might be missing something in my analysis.
Lol you spelled ink wrong.admisionquestion wrote:printing at home costs me 3 cents a sheet after inc and paper. So even at that itll cost you 1.50 per test.
+1Nova wrote:IMO, the Manhattan bundle
--LinkRemoved-- ... roduct_top
And some Prep tests,
--LinkRemoved-- ... pd_sim_b_4
--LinkRemoved-- ... gy_b_img_b
--LinkRemoved-- ... pd_sim_b_1
could be sufficient. Thats only $130 + shipping. A very worth while investment.
Of course, many probably spend much more (including myself)... either by buying more PTs, The PSBs, LSACs SuperPrep with explanations, etc.
Its hard to say an average, since some test takers dont study at all, some take courses, and some over do it.
LOL, fuckin cell phone FTL.admisionquestion wrote:you spelled bet wrong
32.04 per cartridge yields 1000 = 3 cents per page.
paper is stolen.
http://www.amazon.com/HP-Officejet-Cart ... gy_e_img_b
nmop_apisdn wrote:Lol you spelled ink wrong.
admisionquestion wrote:you spelled bet wrong![]()
Ya know what I love about ppl who use the term grammar nazi. Its like they are saying the nazi's were right, they just didnt need to be such dicks about it.Systematic1 wrote:nmop_apisdn wrote:Lol you spelled ink wrong.admisionquestion wrote:you spelled bet wrong![]()
lol'ed at thisadmisionquestion wrote: Ya know what I love about ppl who use the term grammar nazi. Its like they are saying the nazi's were right, they just didnt need to be such dicks about it.
cc.celina wrote:lol'ed at thisadmisionquestion wrote: Ya know what I love about ppl who use the term grammar nazi. Its like they are saying the nazi's were right, they just didnt need to be such dicks about it.
All of this for me, but tack on Velocity's full course for the retake.cc.celina wrote:
I spent about $500-$600 but like $150 of that was completely unnecessary (kaplan, princeton etc when I didn't know any better)
Also got smacked with a huge late late fee for registration since I decided to take the June in May
Still waaaay less than I would've paid for a prep course.
TYBPB.dingbat wrote:Not one penny
Printing 10 test would cost around $12.50 (for me and my printer, anyways). The LSAC store offers the same amount of test for around $30 (or $3 a test). So... 1.25 < 3.00.admisionquestion wrote:Torrenting LSAT tests is not a particularly cost effective endeavor. Each test can be bought normally for like $3 right? http://www.amazon.com/10-Actual-Officia ... 0979305047Systematic1 wrote:I've spent about $750, and I'm not even taking a prep course. So I'd say average should be a little higher maybe $1k, assuming most people do in fact take a prep course.
edit: Then again, a lot of people just d/l prep materials illegally. It's almost too easy, all you have to do is type in "LSAT Torrent" on Google and you can get access to thousands of dollars worth of materials. I couldn't bring myself to do that though, especially since I give my GF shit for even d/ling a song illegally.
well to D/L and Print your talking 50*.05 or 3 bucks a pop. assuming u can print for 5 cents a page.
Might be missing something in my analysis.